Vyhledávání:

Nákupní košík

obsahuje 0 ks zboží
v ceně 0

zobrazit | objednat

Italská vína

VÍTE, CO ZNAMENÁ OZNAČENÍ KATEGORIÍ ITALSKÝCH VÍN?

IGT neboli  Indicazione Geografica Tipica – víno pocházející z určité dané oblasti neboli s kontrolovaným původem. Označení IGT není výrazem kvality, ale místa původu, takže pod označením IGT lze nalézt vína průměrná i zcela výjimečná.

DOC neboli Denominazione di Origine Controllata – italské značení pro víno, u kterého je sledován původ v přesně definovaném regionu, výnos vinné révy, zachování původního postupu výroby daného vína včetně doby zrání a přitom dodržení přesné technologie.

DOCG neboli Denominazione di Origine Controllata e Garantita – základ je stejný jako u kategorie DOC, ale protože označení vlastně znamená „kontrolovaný a garantovaný původ“, aby byla dodržena ta garance, jsou vína před lahvováním ještě kontrolována a ochutnávána speciální komisí

A dnes se už můžete potkávat s novým označením vín DOP.

DOP neboli Denominazione di Origine Protetta – jde o označení evropské, v rámci EU, které postupně nahradí obě označení DOC i DOCG. V překladu se jedná o „Označení chráněného původu“.  Stejně tak IGP v budoucnu nahradí stávající označení IGT.

A co z toho všeho vyplývá?

Označení jsou bezesporu dobrým vodítkem při výběru vín, která neznáte a nemáte nikoho, kdo by vám poradil a doporučil. Dá se očekávat, že pokud sáhnete v obchodě po víně s označením DOCG, s největší pravděpodobností Vám bude odměnou i nejvyšší kvalita. Ovšem to neznamená, že by se taková kvalita nedala najít i u vín s označením DOC či IGT.

O to, abyste v naší nabídce obdrželi vždy kvalitu úměrnou ceně, se staráme tím, že známe všechny vinaře, jejichž vína jsou v nabídce, známe i jejich výrobní prostory a sklepy, vína jsme ochutnali, a to nejen v Itálii, ale pak znovu v Čechách a teprve poté jsme je zařadili do nabídky.

VÍTE, CO ZNAMENAJÍ OZNAČENÍ NA ETIKETÁCH ITALSKÝCH VÍN?

Classico - znamená, že hrozny pro toto víno pochází z tradičního, nejstaršího území, odkud víno pochází. Příkladem může být např. jedno ze známých italských vín Chianti. Ze severní části oblasti zhruba mezi Florencií a Sienou v Toskánsku pochází hrozna pro víno Chianti classico, z celé ostatní oblasti pochází víno Chianti s přídomky podle místa původu např. Colli Senesi, Rufina, Colli Fiorentini a další. Ze všech oblastí můžete najít víno skvělé, ale i průměrné.

Superiore - označuje víno s vyšším obsahem alkoholu v porovnání se stejným vínem bez přídomku Superiore

Riserva - znamená víno, které zrálo déle v porovnání se stejným vínem bez přídomku Riserva. Například Barolo musí dle legislativy zrát 3 roky, víno Barolo Riserva nesmí zrát kratší období než 5 let, aby mohlo nést přídomek Riserva


OZNAČENÍ BARVY

bianco - bílé

rosato - růžové

rosso - červené

Chiaretto - lehce červené, v některých případech jde o růžové víno s intenzivní růžovou barvou

 

OZNAČENÍ PODLE PERLENÍ

Frizzante - jemně perlivé víno

Frizzantino Spumante - více perlivé víno

Spumante - šumivé víno (s největším perlením)

 

MALÝ VINAŘSKÝ SLOVNÍČEK

Apelace - doslova jméno, které obvykle odkazuje na oficiální určení vína, založené na geografickém základě

Bouquet - označení pro jakostní vína s přívlastkem neboli predikátní vína v Německu a v Rakousku, která se nesmí doslazovat řepným cukrem (dle obsahu přírodního cukruse dělí na Kabinett, Spätlese, Auslese, Beerenauslese, Trockenbeerenauslese, Ausbruch a Eiswein)

Cibéba - cibéba neboli hrozinka je scvrklá bobule seschlá výparem vody. Vzniká buď ji ve vinici při přezrávání hroznů (pro výrobu vín kategorie výběr z cibéb) nebo při ponechání sklizených hroznů ve větraném prostoru či na slámě (k výrobě slámových vín)

Coupage - kupáž; scelování jednoho vína druhým

Cuvée - toto označení původně znamenalo víno z jednoho sudu, neboli cuve, nyní však znamená specifickou směsku nebo produkt, který je ze současného komerčního hlediska z různých sudů

Krystaly kyseliny vinné - usazeniny kyseliny vinné na dně láhve se velmi podobají krystalům cukru a mohou se vysrážet, když je víno vystaveno nízkým teplotám. Tyto usazeniny se také jednoduše objevují jako výsledek působení času, i když zřídka v běžných nebo šumivých vínech, která byla několik měsíců v kontaktu s kvasnicemi, protože ty produkují mannoprotein zvaný MP32, který vysrážení krystalů kyseliny vinné zamezuje. Jemná usazenina ve formě třpytivých krystalů se může objevit i na dně některých druhů zátek. Oba typy jsou neškodné

Passito - výraz je ekvivalentní k výrazu passerillage. Hrozny passito jsou středně vyschlé, neschnou však na keřích, ale na rohožích nebo v teplých budovách. To způsobuje koncentraci dužiny a produkuje silná, často sladká vína

Recioto - silné sladké víno vyráběné v Itálii z hroznů parito

Talento - od března 1996 by měli italští výrobci používající k výrobě šumivých vín způsob méthode champenoise používat nový výraz "Talento". Tento výraz zaregistroval jako ochrannou známku ústav Instituto Talento Methoda Classico, který byl založen v roce 1975 a byl původně nazýván Instituto Spumante Classico Italiano. Talento je téměř synonymní se španělským termínem Cava, i když tedy k plné kompatibilnosti by mělo být předpokládáno pokrytí apelací DOC a dosaženo splění požadavku zmapovat všechny výrobní oblasti. Nicméně to všem vínům Talento nějakou dobu potrvá, než přemění většinu italských šumivých vín Spumante brut na mezinárodní třídu

VDT - Vino da tavola - vin de table, stolní víno. Zkratka pro výraz vino da tavola, pravděpodobně nejnižší stupeň italského apelačního systému. Prakticky však může zahrnovat některá z největších vín v zemi

Vína organická - vína bez siřičitanů - druhový výraz pro vína vyráběná s minimálním použitím oxidu siřičitého, z hroznů pěstovaných bez použití chemických hnojiv, pesticidů nebo herbicidů

Zbytkový cukr - pojem zbytkový cukr se rozumí obsah cukru ve víně, který neprokvasil na alkohol. Vína s vyšším obsahem zbytkového cukru, většinou kategorií výběr z bobulí, výběr z cibéb, ledové víno či slámové víno, se zpravidla vyznačují nižším obsahem alkoholu

Fortifikované víno - je víno, které prošlo procesem fortifikace, během které jsou do vína přidávané látky většinou za účelem dosáhnutí větší sladkosti a vyššího obsahu alkoholu.

---------------------------------------

JAK SPRÁVNĚ SERVÍROVAT VÍNO
K hezkému zážitku a k radosti nestačí pouze víno nachladit, otevřít a jen tak vypít. K dokonalosti daného okamžiku a vychutnání vína v jeho plné kráse je potřeba trochu více. S vínem se musí umět zacházet, otvírat při správné teplotě, odhadnout dobu dekantace před konzumací, zvolit ten správný typ sklenky a samozřejmě i pokrm.

VHODNÉ SKLO
Vinné sklo je neodmyslitelnou a přesto často podceňovanou součástí kultury pití vína. Všichni profesionální sommeliéři pečlivě vybírají typ sklenice, ze které budou určité víno pít, hodnotit a vychutnávat, protože dobře ví, jak správně vybraný tvar kalichu může podpořit projev vína. Nejde tedy jen o image, ale opravdu si můžete dobrými sklenicemi umocnit zážitky s vínem spojené. Připravili jsme pro Vás výběr z našich oblíbených a prověřených značek vinného skla.

DEKANTACE VÍNA
Dekantování znamená přelití vína do karafy. Dekantuje se ze dvou důvodů. První důvod proč dekantovat je ten, že oddělujeme sediment (vysrážené taniny a barvivo) od vína, jedná se většinou o starší nefiltrovaná vína. Druhý a možná důležitější důvod dekantace je, aby se víno provzdušnilo a následně otevřelo a zharmonizovalo. Pro tento důvod se dekantují hlavně mladá vína s výraznou strukturou a robustní a silná vína. Dekantují se vína bílá i červená. Mladá vína se doporučuje otevírat půl až dvě hodiny před podáváním, vína robustní je možno nechat vydýchat čtyři až dvanáct hodin. Před samotnou dekantací se karafa vyvíní, a to tím způsobem, že nalijeme nepatné množství vína dovnitř a krouživým pohybem opatrně vyléváme do připravené sklenky.

SPRÁVNÁ TEPLOTA PŘI SERVÍROVÁNÍ VÍNA
Teplota vína při servisu a následném nalití do skleniček stoupne asi o 2° Celsia, proto je dobré s tímto rozdílem počítat a víno vychladit o dva stupně více, než je doporučeno ke konzumaci.

ŠUMIVÁ VÍNA
Šumivá vína (Champagne, Cava, Sekty), by se z důvodu stability teploty měla podávat v chladícím kbelíku s ledem a vodou. Odstraní se agrafa a poté kroužením samotný korek, vždy se drží korek a kroutí nakloněnou láhví. Musí se dbát maximální opatrnosti (v žádném případě nemířit na lidi). Používají se úzké protáhlé sklenky (flétny). Dekantace se až na zvláštní případy neprovádí.

BÍLÁ VÍNA
Bílá vína se servírují podobně jako vína šumivá v nádobě s ledem nebo v chladícím tubusu, aby nedocházelo k rychlému zteplání obsahu láhve. Láhev vína se otevře klasickou vývrtkou a hrdlo láhve se otře. Používají se sklenky tulipánovitého tvaru.

RŮŽOVÁ VÍNA
S růžovým vínem se zachází stejně jako s vínem bílým, nedekantuje se.

ČERVENÁ VÍNA
Červená vína je nejlepší servírovat v košíčku na vína, kdy je podobný sklon jako ve sklepě, důvodem je stabilita možných usazenin v láhvi. Láhev se opatrně otevře kvalitní vývrtkou (u velkých vín je většinou hodně dlouhý korek) a otře se hrdlo láhve. U většiny červených vín se provádí dekantace (kromě jednoduchých a základních vín), u velkých vín se dekantuje až několik hodin předem. Sklo se používá větších obsahů dle typu vína buďto tvaru Bordeaux nebo Bourgogne, pro velká vína jsou vhodné sklenky velkého obsahu (400-800 ml).


Pokud na vínech najdete jiné označení nebo budete chtít poradit ohledně italského jazyka a italských výrazů, které najdete nejen na víně nebo olivovém oleji, napište nám, rádi Vám poradíme.

 

Přihlášení

uživatelské jméno:

heslo:

nová registrace >>
zapomenuté heslo >>

Doporučujeme

NERO ASSOLUTAMENTE 2012 Magnum v dárkové dřevěné krabici

Typologie: červené suché víno
Objem: 1,5l
Ročník: 2012
Obsah alkoholu: 15%
Cena: 1 499,- Kč

PROSECCO SUPERIORE CONEGLIANO VALDOBBIADENE BRUT DOCG

Typologie: šumivé víno brut
Objem: 0,75
Ročník: neuvádí se
Obsah alkoholu: 11%
Cena: 390,- Kč

PROSECCO Bianca Vigna - EXTRA DRY DOC

Typologie: Šumivé, extra suché víno
Objem: 0,75
Ročník: neuvádí se
Obsah alkoholu: 11,5%
Cena: 352,- Kč

Tipy na dovolenou

Tipy na dovolenou www.italie-dovolena.eu

Naše vína ochutnáte zde:

Hotel LEONARDO Prahavinotéka VINOdiVINO ve Štupartské ulici v Praze, zámecká restaurace KOUZELNÁ ZAHRADA zámku Berchtold, restaurant & lounge  AUREOLE FUSION Prahakavárna - vinárna BOROMEUM Hradec Králové 


Postupně vás budeme seznamovat s našimi vinaři. 

MARCHESI SPINOLA - CASTELLO DI TASSAROLO

Vinařství z oblasti Piemonte, Gavi, které je zaměřeno na produkci vín Gavi. Majitelka vinařství, markýza Massimiliana Spinola, potomek šlechtického rodu s dlouhým rodokmenem, nás seznámila s biodynamickým způsobem produkce na svém vinařství.

 

Pojeďte ochutnat italské víno do Itálie.

VYDEJTE SE s naší specializovanou cestovní kanceláří do proslulých italských vinařských krajů, vychutnejte si vína spolu s italskou gastronomií, poznejte milé a vstřícné lidi, podívejte se, kde rostou hrozny a jak se víno vyrábí. Můžete spojit třeba s koupáním v moři nebo termálních lázních, procházkách po historických městech, výšlapech po horách a mnohých dalším.